czwartek, 26 lutego 2015

TYNK HD BOLIX

System HD BRONZE – jakość dla każdego

Nadejście sezonu remontowego oznacza dla wielu właścicieli domów decyzje o wyborze termoizolacji. Seria Bolix HD kolejny już rok umożliwia skuteczne dopasowanie rozwiązań dociepleniowych do rozmaitych potrzeb i możliwości. Należy do niej system BOLIX HD BRONZE.

BOLIX HD BRONZE powstał jako propozycja optymalnego jakościowo rozwiązania dla elewacji  budynków, które nie są narażone na oddziaływanie ekstremalnych czynników mechanicznych. To system ociepleń oparty na styropianie, a wykończony tynkiem mineralnym oraz farbą silikonową. Dzięki specjalnej kompozycji profesjonalnych produktów, tworzona termoizolacja uzyskuje znakomite parametry paroprzepuszczalności warstwy wierzchniej oraz bardzo praktyczny efekt samooczyszczenia. Hydrofobowa farba silikonowa tworzy tu trwałą, estetyczną powłokę, po której woda swobodnie spływa, nie wnikając w strukturę elewacji.

Rozwiązanie sprawdza się znakomicie zwłaszcza na ścianach domków jednorodzinnych, zapewniając im na długo skuteczne ocieplenie oraz atrakcyjny wygląd. W skład BOLIX HD BRONZE wchodzą:
- klej do styropianu BOLIX Z
- styropian
- łączniki
- siatka
- klej do zatapiania siatki BOLIX U/UZ
- Podkład tynkarski BOLIX OP
- Wyprawa tynkarska BOLIX MP
- Grunt BOLIX SIG
- Farba BOLIX SIL-P


Podział systemów w ramach BOLIX HD dostępny na: www.bolixhd.pl

Tynk Kamyczkowy

Tynk Kamyczkowy - Technika położenia tynku wykorzystywana prawdopodobnie tylko w okolicach Wielenia, Kępna.
Kamień otoczakowy ok 2 cm przyklaja sie na klej do siatki do elewacji, nastepnie za pomiocą rozwodnionego kwasu zmywa pozostałości kleju.
Efekt orginalny, ale moim zdaniem nie do wszystkiego pasuje.
#tynk

Błędy w klejeniu płytek

Typowy przykład ułożenia płytek, bez posmarowania klejem płytek od spodu. Płytki pod wpływem uderzenia pękają. 
# płytki, # klej

Grzyb na ścianie. Wilgoć


Przykład zawilgocenia ściany. Na ściany które mogą być zawilgocone nigdy nie należy nakładać tynku gipsowego, ponieważ zawsze będziemy w takim przypadku mieli grzyba. 
‪#‎tynk‬ gipsowy

wtorek, 24 lutego 2015

UZIN-LAKIER DO ODNOWY PARKIETU

Druga młodość wykładzin elastycznych
Do niedawna sądzono, że nie ma dobrego sposobu na trwałe odnowienie zniszczonych wykładzin PCV czy linoleum i co kilka lat trzeba je po prostu wymieniać. To natomiast wiąże się najczęściej z dużą uciążliwością dla inwestora oraz wysokimi kosztami. Firma RZ, będąca częścią niemieckiego koncernu Uzin Utz AG, skutecznie obaliła przez lata utarty stereotyp, przedstawiając branży podłogowej profesjonalny system renowacji, czyszczenia i pielęgnacji podłóg. Dowiodła, że wykładziny elastyczne można i warto odnawiać, a doskonałym tego potwierdzeniem jest Sala Sportowa w Gimnazjum w Wasilkowie, nieopodal Białegostoku.

Zarządzający szkołą gimnazjalną w Wasiłkowie zdecydował się na odnowienie posadzki sportowej PCV przy zastosowaniu dwuskładnikowego lakieru RZ Turbo Protect PLUS.

Zanim szkoła w Wasilkowie zdecydowała się wypróbować system renowacyjny, dwa razy do roku zmuszona była gruntownie czyścić podłogę i nakładać powłokę akrylową, a po krótkim czasie i tak nie było już widać efektów renowacji. Aby pokazać inwestorowi, że tego typu zabiegi wcale nie muszą być „syzyfową pracą”, wykonano najpierw próbę w kole na środku boiska z zastosowaniem matowego lakieru nawierzchniowego RZ Turbo Protect PLUS. W ten sposób dowiedziono, że przeprowadzenie renowacji wraz z konserwacją przy użyciu preparatu RZ Turbo Protect PLUS jest znacznie tańsze niż wielokrotne stosowanie lakieru akrylowego, który daje efekt krótkotrwały. Nie wspominając o uniknięciu kosztów całkowitej wymiany wykładziny.

Po kilku miesiącach użytkowania i obserwacji, zarządzający szkołą zlecił firmie wykonawczej przeprowadzenie renowacji całej posadzki. Proces odnawiania rozpoczęto od oczyszczenia wykładziny PCV przy użyciu alkaicznego środka do gruntownego czyszczenia RZ 150, który usuwa  utrwalone zabrudzenia, warstwy środków do pielęgnacji oraz pozostałości klejów na elastycznych wykładzinach podłogowych. Najcięższe plamy zlikwidowano przy pomocy Odplamiacza RZ 190. Po oczyszczeniu powierzchni dwukrotnie zneutralizowano ją czystą wodą, a następnego dnia przystąpiono do zabezpieczenia powierzchni. Podłoga jest najważniejszym elementem każdej hali sportowej, który ma wpływ zarówno na komfort jej użytkowania, jak również bezpieczeństwo zawodników. Zastosowano zatem RZ Turbo Protect PLUS. Lakier ten spełnia bowiem wymagania dla podłóg sportowych (DIN 18032), a wykładzina nim pokryta zyskuje właściwości antypoślizgowe (DIN 51130). Polakierowana nim wykładzina elastyczna zyskuje optymalną ochronę przed brudzeniem się, ścieraniem oraz działaniem środków chemicznych, a jej żywotność wydłuża się nawet o kilka lat. Produkt jest bardzo wydajny, dlatego wystarczyło nanieść go tylko w jednej warstwie.

Efekt widoczny był już po kilku godzinach. Powierzchnia podłogi stała się równa i matowa. Niestety, tuż po zakończeniu lakierowania zdarzyło się coś, czego nie można było przewidzieć. W Wasilkowie spadł rzęsisty deszcz, który poprzez szczeliny w dachu, uszkodził miejscowo świeżo polakierowaną posadzkę. Na szczęście istnieją możliwości miejscowej renowacji takich uszkodzonych fragmentów.

Dla podtrzymania doskonałej optyki powierzchni w czasie jej użytkowania, do jej bieżącej pielęgnacji wykonawca polecił stosowanie środka czyszczącego RZ 181 przeznaczonego do elastycznych wykładzin podłogowych. Koncentrat ten bardzo skutecznie rozpuszcza brud, jest antypoślizgowy i odporny na chodzenie, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że  czyści on i pielęgnuje nawierzchnię w jednym cyklu roboczym.

Dziś, 3 lata od zabiegu renowacji posadzka sportowa w Wasilkowie nadal zachowuje reprezentatywny wygląd i swoje właściwości użytkowe. Lakier RZ Turbo Protect PLUS tworzy bowiem bardzo wytrzymałą, niezwykle elastyczną warstwę ochronną, odporną na najwyższe obciążenia mechaniczne. Produkty marki RZ doskonale zdają szkolny egzamin – to znakomita rekomendacja i świadectwo wysokich kompetencji.

Lakier RZ Turbo Protect zapewnia ekstremalnie długą ochronę elastycznych wykładzin, znacznie większą niż w przypadku typowych powłok akrylowych. Tworzy on bowiem bardzo elastyczną i wytrzymałą warstwę ochronną, wysoce odporną na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne. Oprócz prac renowacyjnych, lakiery RZ stosuje się z powodzeniem także do lakierowania nowych wykładzin, których fabryczne zabezpieczenie nie zawsze jest w stanie sprostać wieloletniemu obciążeniu mechanicznemu.

Uzin Polska Sp. z o.o.
ul. Jaworzyńska 287
59-220 Legnica
tel. +48 76 723 91 50



Uzin Utz AG z siedzibą w Ulm (Niemcy) to firma założona w 1911 roku, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg. Od tego czasu przedsiębiorstwo rozwinęło się do działającej na skalę międzynarodową grupy przedsiębiorstw, w skład której wchodzi 11 fabryk i 30 spółek handlowych, zaopatrujących klientów na całym świecie. Kleje i materiały do wykonania podłoży sygnowane są marką Uzin. Marka Pallmann to najwyższej jakości lakiery i oleje do zabezpieczania podłóg drewnianych. Natomiast narzędzia i maszyny dla instalatorów podłóg produkowane i sprzedawane są pod znakiem Wolff oraz Frank. Do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego wykorzystywane są kleje oferowane pod marką codex. Obiekty przemysłowe, garaże podziemne czy trybuny stadionów sportowych, to miejsca gdzie z powodzeniem eksploatowane są posadzki na bazie żywic epoksydowych i poliuretanów pod marką Arturo Flooring. Pod marką RZ koncern oferuje środki do profesjonalnego czyszczenia, pielęgnacji i zabezpieczania wszystkich rodzajów podłóg. Uzin Polska należy do najlepszych spółek w koncernie i ze swojego zakładu produkcyjnego w Legnicy obsługuje także  rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

czwartek, 19 lutego 2015

Dom w Prowansji? Prowansja w domu!


Dom w Prowansji? Prowansja w domu!

Słońce, wino, lawenda i trufle... - to nie brzmi jak zimowy poranek w Warszawie. Na szczęście dzięki pomysłowym aranżacjom wnętrz możemy zamieniać własne cztery kąty w niezwykłe enklawy, przenoszące nas swoim klimatem do miejsc wymarzonych. Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl podpowiada, jak do domowych przestrzeni wprowadzić wyjątkową atmosferę słonecznej Prowansji.

Francja to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw świata. Prowansja jest z kolei – obok Paryża i zamków nad Loarą najpopularniejszym punktem każdej wyprawy do ojczyzny trzech muszkieterów. To właśnie tam, między alpejskimi szczytami a lazurowymi wodami Morza Śródziemnego zrodził się styl, który urzeka oraz inspiruje miłośników pełnego barw i smaku życia.
W naturalnych pastelach
Pole tekstowe:  
Rozjaśniające przestrzeń pastelowe kolory oraz wykończenia z drewna i kamienia nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, fot. www.homebook.pl/Sublidea Agata Pala

 
Przecierane, białe meble oraz jasna armatura z niezabudowaną wanną sprawią, że łazienka nabierze wyjątkowego uroku, fot. www.homebook.pl/EG projekt




„W stylu prowansalskim dominują jasne, najczęściej pastelowe kolory, nawiązujące do charakterystycznych dla regionu barw. Ciepłe żółcienie południowego słońca, łagodne, lawendowe fiolety oraz czysta biel soli z półwyspu Camargue lub delikatny róż prowansalskich win – wszystkie te kolory pomagają w subtelny sposób rozjaśniać przestrzeń.” – mówi Anna Poprawska,  dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl. Projektantka zwraca także uwagę na typowe stosowane materiały wykończeniowe: „Styl prowansalski obficie wykorzystuje drewno i kamień, których połączenie doskonale prezentuje się zwłaszcza przy dekoracjach podłóg. Charakterystyczny klimat w pomieszczeniach wprowadzają też widoczne belki sufitowe. Do wykończenia części powierzchni ścian warto również użyć malowanej cegły lub ceramiki, zwłaszcza tej ręcznie zdobionej.
Kąpiel wśród lawendy
Styl prowansalski to doskonała propozycja wystroju nietuzinkowej łazienki. Płytkami, wykonanymi na przykład z trawertynu lub ceramiki, najlepiej pokryć części ścian narażone na kontakt z wodą. Resztę powierzchni można ozdobić, stosując tynki strukturalne. Uroku łazience dodadzą także przecierane, jasne meble w stylu shabby chic oraz biała armatura z niezabudowaną wanną, najlepiej stojącą na ozdobnych nóżkach.” – podpowiada ekspert portalu Homebook.pl
Delikatny urok dodatków
Pole tekstowe:    
Styl prowansalski pozwala tworzyć urzekające aranżacje zarówno o nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym charakterze, fot. www.homebook.pl/Qbik Design (po lewej) i www.homebook.pl/Poco Design (po prawej)





Na charakter wnętrz duży wpływ mają zawsze dodatki i dekoracje. „W stylu prowansalskim są to przede wszystkim dobre gatunkowo, często zdobione motywami kwiatowymi tkaniny, z których wykonuje się zasłony, arrasy, parawany i tapicerkę mebli.” – wylicza Anna Poprawska z portalu Homebook.pl i dodaje: „Do wykończenia tych ostatnich używa się też elementów z kutego żelaza, w postaci ozdobnych zawiasów lub uchwytów.”
Ekspert portalu Homebook.pl zwraca też uwagę na jeszcze jedną kwestię. „Ten styl oddziałuje na wszystkie zmysły, ważna jest w nim więc obecność kwiatów i ziół, nie tylko jako motywów dekoracyjnych tkanin, ceramicznych doniczek i wazonów czy wiklinowych koszy, ale także w postaci wypełniających wnętrza charakterystycznych zapachów, na przykład lawendy w łazience a ziół prowansalskich w kuchni.” – podpowiada Anna Poprawska.
Delikatny urok prowansalskich aranżacji sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju,  jak i  tych utrzymanych w bardziej tradycyjnej stylizacji. „Stosując podstawowe cechy stylu z zakresu barw i materiałów, będziemy mogli stworzyć słoneczny azyl dopasowany do konkretnego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji.” – podsumowuje ekspert portalu Homebook.pl.
Aby odnaleźć natchnienie do tworzenia swoich dzieł, wybitni artyści tacy jak Van Gogh, Petrarka, Cezanne czy Picasso przeprowadzali się właśnie do Prowansji, doceniając jej niepowtarzalną atmosferę. Dziś wystarczy kilka kliknięć myszką, by pośród setek wyjątkowych projektów wnętrz dostępnych na portalu Homebook.pl każdy mógł znaleźć inspirację do stworzenia wymarzonej, prowansalskiej aranżacji we własnym domu. 

środa, 18 lutego 2015

Baumit - remont łazienki

Gra w kolory, czyli sztuka doboru fugi i silikonu

Płytki ceramiczne od lat niezmiennie królują w naszych kuchniach i łazienkach. Moda na nie zdaje się nie przemijać – są eleganckie, trwałe i praktyczne, a bogata oferta rynkowa pozwala tworzyć finezyjne i niepowtarzalne kreacje wnętrz. Same płytki to jednak za mało, by uzyskać stylową aranżację przestrzeni, która będzie się dobrze prezentować przez długie lata. Niewidoczne, lecz równie ważne, są fugi. To one odpowiadają za końcowy efekt i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie okładzin.

Pole tekstowe:  
Właściwie dobrany kolor fugi może poprawić efekt wizualny położonych płytek, fot. Baumit
Gładkie, zdobione, imitujące marmur czy drewno… różnorodność wzorów, kolorów, a także rozmiarów płytek jest tak duża, że stwarza wręcz nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrz. Jednak niezwykły efekt aranżacyjny kuchni czy łazienki, jaki możemy osiągnąć stosując stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć, nie
właściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami bądź całkowicie z nich rezygnując. „Ostatnio popularne stało się bezfugowe układanie glazury. Podążanie za tym trendem to dość ryzykowne posunięcie. Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Dlatego rozsądniej stosować przynajmniej minimalne spoiny o szerokości 1,5 mm.” – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Kolorowy akcent w kuchni i łazience

Wybór koloru fugi może poprawić lub zepsuć efekt wizualny położonych płytek. Nawet wyszukana glazura i najbardziej oryginalny projekt na nic się zdadzą, jeśli niewłaściwie dobierzemy barwę i szerokość spoin. Stając przed takim zadaniem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny? „Fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzi urządzanie małej łazienki – widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek. Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek. Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć. Szerokie fugi zalecane są również do płytek o nierównych brzegach. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zechcemy podkreślić kolor oraz fakturę ceramiki.” – podpowiada ekspert firmy Baumit.

Pomieszczenie ma znaczenie

Mimo obfitości kolorystycznej oferty rynkowej, wybierając zaprawę do spoinowania płytek powinniśmy kierować się nie tylko kolorem, ale również właściwościami, które kwalifikują ją do zastosowania w określonych warunkach. „W pomieszczeniach mokrych, takich, jak łazienka albo kuchnia, dobrze sprawdzają się elastyczne fugi cementowe, np. Baumit PremiumFuge, zmodyfikowane substancjami hydrofobowymi, wywołującymi tzw. efekt perlenia. Dzięki temu woda nie wnika w strukturę fugi i nie powoduje zawilgocenia podłoża, a sama spoina na dłużej zachowuje swoje parametry techniczne oraz walory estetyczne.” – wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Szczelność pod kolor
Pole tekstowe:  
Aplikacja silikonu wymagana jest w miejscu styku różnych powierzchni np. krawędzi i narożników ścian, fot. Baumit
Decydując się na aranżację kuchni czy łazienki z wykorzystaniem płytek ceramicznych, oprócz elastycznej fugi, konieczne jest zastosowanie wypełniacza silikonowego, np. Baumit Silikon. Jego użycie wymagane jest w miejscu styku różnych powierzchni – krawędzi ścian, połączenia ścian z posadzką – oraz wszędzie tam, gdzie spoiny narażone są na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody – spoiny przy urządzeniach sanitarnych, wokół wanien, brodzików czy umywalek. Preparaty na bazie silikonu zawierają środki grzybobójcze, które utrudniają rozwój pleśni na wilgotnych powierzchniach. Ich zaletą jest elastyczność, która sprawia, że połączenie między powłokami wykonanymi z różnych materiałów nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur czy niewielkich ruchów lub drgań. Silikony, podobnie jak fugi, dostępne są w bogatej palecie barw, dzięki czemu nie musimy rezygnować z wybranej wcześniej koncepcji aranżacyjnej, dobierając je dowolnie pod kolor fugi.



poniedziałek, 2 lutego 2015

Pogoda budowlańcom niestraszna

Pogoda budowlańcom niestraszna
Budowa wielu domów w dalszym ciągu opiera się na wykorzystaniu tzw. tradycyjnej metody murarskiej. Może się więc wydawać, że to żadna sztuka. Zestaw pozornie prostych czynności prowadzących do postawienia solidnej konstrukcji wymaga tu jednak uwzględnienia istotnych czynników. Szczególnie zimą, kiedy temperatura bardzo utrudnia realizację prac mokrych, należy pamiętać o użyciu specjalnych środków.
Taki mamy klimat… budowlańcy chętnie startują z robotami wczesną wiosną, robią przerwę w letnie dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni, a jesienią kontynuują budowę na pełnych obrotach, aby zdążyć przed zimą, która zazwyczaj przez minusowe temperatury uniemożliwia prace. Tak więc walka z czasem to nieodłączny element planowania działań, zarówno w przypadku deweloperów, jak i u prywatnych inwestorów. Jest jednak szansa na przyspieszenie robót nawet w mało sprzyjających warunkach.
Zamarzające problemy
Zero stopni – to granica dla prac betoniarskich, tynkarskich i murarskich. Dlaczego? Beton, kleje oraz zaprawy mają w swoim składzie wodę, która pod wpływem minusowej temperatury zamarza, powodując obniżenie albo całkowitą utratę właściwości spoiw. –Jeżeli prace budowlane muszą być kontynuowane, można spróbować przyśpieszyć hydratacje cementu oraz obniżyć temperaturę tworzenia filmu polimeru, obecnego w kleju czy w zaprawie – wyjaśnia Radosław Marciniec, główny technolog firmy Arsanit, producenta materiałów budowlanych – Wykorzystując środki przyśpieszające wiązanie i wysychanie, zwiększamy mrozoodporność produktów, dzięki czemu nie tracą one swoich właściwości przy niskich temperaturach.
Walka z opadami
Zimowa aura nie sprzyja też na ogół pracom wykończeniowym związanym z nakładaniem tynków czy farb. Optymalne warunki do pracy z tymi produktami to: bezwietrzna, sucha pogoda oraz temperatura na poziomie od 10 do 25 stopni Celsjusza. Tynki i farby akrylowe oraz silikonowe to fabrykaty oparte na wodnych dyspersjach syntetycznych oraz krzemoorganicznych, które wiążą w wyniku przemian fizycznych poprzez odparowanie wody, osiągając optymalne wartości użytkowe. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni może się okazać, że nie będą się one trzymać elewacji i zejdą pod wpływem niekorzystnego oddziaływania takich zjawisk atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg. Również przy tej grupie preparatów można korzystać z rozwiązań przyśpieszających wiązanie i wysychanie, które sprawdzają się znakomicie, gdy temperatura spada właśnie poniżej 10 stopni lub wilgotność powietrza sięga do 80% .Świeżo nałożona wyprawa uzyskuje odporność na działanie opadów po ok. 6-8 godzinach– dodaje ekspert firmy Arsanit. Z kolei inaczej wygląda sytuacja w przypadku tynków silikatowych (krzemianowych), które wytwarzane są na bazie potasowego szkła wodnego. Produkt ten wiąże na drodze chemicznej (poprzez utwardzanie – karbonatyzację) i częściowo na drodze fizycznej, niestety jego aplikacja jest niemożliwa w okresie zimowym oraz przy wysokich wilgotnościach powietrza.
Trzymać ciepło
Jednak odpowiedni dobór chemii budowlanej to tylko połowa sukcesu. Nie można bowiem zapominać o murach, których temperatura obniża się pod wpływem zimna z zewnątrz. Jeżeli postawione ściany zamarzną, trzeba je rozmrozić, a następnie wysuszyć, aby nakładane produkty dobrze się trzymały. Warto również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu, zarówno dużych elementów konstrukcyjnych, jak i samej chemii budowlanej. Folia i plandeka skutecznie ochronią materiały, których nie jesteśmy w stanie umieścić w budynku. Większość preparatów lepiej jednak trzymać po prostu w suchym i ciepłym pomieszczeniu.

Niestety pogoda to czynnik, który ciężko przewidzieć. niskie temperatury mogą zaskoczyć nie tylko w zimie, a śnieg w Polsce potrafi spaść nawet w maju. Dlatego, oprócz dobrego planu i harmonogramu działań, warto się wyposażyć w produkty, które przyjdą nam z pomocą w nieoczekiwanych sytuacjach.

Dekoracyjny tynk mozaikowy THERMATynk-M

Dekoracyjny tynk mozaikowy THERMATynk-M

Elegancja nie powinna być krzykliwa. Przy dekorowaniu ścian często sprawdzają się rozwiązania, które nie przytłaczają nadmiarem form. Efekt wywarzonego stylu można uzyskać dzięki wykorzystaniu tynku mozaikowego.

THERMATynk-M marki Arsanit to mozaikowy tynk służący wykonywaniu na ścianach atrakcyjnych wizualnie powłok. Sprawdza się zarówno na podłożach zewnętrznych, takich jak balkony czy cokoły, jak i wewnątrz budynków - w korytarzach czy salach. Dzięki wysokiemu stężeniu żywicy akrylowej, która jest głównym składnikiem preparatu, zachowuje on dużą odporność na czyszczenie oraz zmywanie. Ponadto powłoka, powstająca na pokrywanej przez THERMATynk-M powierzchni, charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne oraz niską koncentracją naprężeń termicznych, co zapobiega powstawaniu rys. Tynk mozaikowy doskonale sprawdza się na wszystkich równych podłożach mineralnych, takich jak beton, powierzchnie cementowo-wapienne czy płyty gipsowo-kartonowe.

Produkt oferowany jest w szerokiej gamie wzorniczej. Możliwe jest także wzbogacenie planowanego efektu dekoracyjnego poprzez wykorzystanie specjalnego dodatku w postaci brokatu dostępnego w trzech kolorach. Arte-Brokat FX podkreśla fakturę tynku mozaikowego i idealnie nadaje się do użycia w dobrze oświetlonych miejscach. Jego zastosowanie sprawia, że powierzchnie zyskują blasku, tworząc wyjątkowy, mieniący się elegancją, klimat otoczenia.

Tynk mozaikowy wyróżnia się dużą trwałością. Jednak zdarza się, że jego powłoka po jakimś czasie wymaga odnowy lub po prostu chcemy zmienić jej wzór. W takim wypadku najlepiej użyć Arte-Fix M – dekoracyjno-renowacyjnej lakierobejcy, dostępnej w 16. kolorach, która zdecydowanie przedłuży żywotność tynku.

DANE TECHNICZNE:
Producent:                                                        ARSANIT
Produkt:                                                             THERMATynk-M Dekoracyjny tynk mozaikowy
Temperatura stosowania:                          od +5°C do +25°C
Gęstość:                                                             ok. 1,8 g/cm3
Wstępne twardnienie:                                               24h
Specyfikacja techniczna:                             PN-EN 15824:2010
Współczynnik przewodzenia ciepła:     ≤ 0,67 W/mK (λ10,dry)
Opakowanie:                                                   15 i 25 kg
Cena brutto:                                                     cena detaliczna za opakowanie 15 kg = 165,42 zł
                                                                       cena detaliczna za opakowanie 25 kg = 240,57 zł